מיהו עורך דין תעבורה?

על מנת להבין מיהו עורך דין תעבורה, נציג תחילה את מערכת החוק הישראלית בענייני חוקי התעבורה השונים. ניתן לראות כי דיני התעבורה מוסדרים בפקודת התעבורה כאשר מטרתם העיקרית היא להסדיר את תחום המשפט, להגדיר חוקים, לאכוף עבירות תנועה, לקבוע סמכויות ועוד.

 מהם תחומי עיסוקיהם של עורכי דין לתעבורה? כיצד באה לידי ביטוי עבודתם מול בית המשפט? והאם אכן קיים צורך בשירותיו של עורך דין בתיקי התעבורה, כלו אלו ועוד במאמר המלא.

בקיאותו של עורך דין תעבורה בחוקים השונים 

דיני התעבורה הינם קשים ומסועפים, ועל כן קיימת חשיבות מרבית להיוועץ עם עורך דין מיומן הבקיא בדיני התעבורה השונים בעת הצורך. חוקי התעבורה נועדו במטרה לשמור על ביטחונם של משתמשי הדרך השונים ובהתאם לכך קיימת הקפדה על אכיפת עבירות התנועה. העונשים הניתנים בגין ביצוע עבירות תנועה עשויים לנוע בין קנסות כספיים, רישום נקודות למרשם התעבורתי ועד למאסר בפועל לתקופה ממשוכת וזאת בהתאם לחומרת המעשה ותוצאותיה. 

חשוב לדעת כי, במקרה של התרחשות עבירת תנועה חמורה הכוללת בחובה מאסר בפועל/על תנאי, עשויה להיחשב העבירה כעבירה פלילית לכל דבר.

לאור הסנקציות הקיימות, רצוי ואף מומלץ להסתייע בעורך דין תעבורה הבקיא בחוקי התעבורה השונים בכדי שזה ידע לבחון עבורכם האם התקיימו כשלים בתיקכם אשר עשויים להביא לשינוי משמעותי בענישה החל מהסדר מקל ועד לזיכוי מלא. 

עורך דין תאונות דרכים

בעת התרחשותן של תאונות דרכים, קיימות השלכות משפטיות עבור כלל המעורבים בתאונה. בדרך כלל, בתאונות דרכים הכוללות נפגעים (החל מפציעה קלה) יוגש כנגד הנהגים המעורבים כתב אישום (הזמנה לדין) בגין גרימת התאונה. בפני בתי המשפט לתעבורה קיימות סנקציות רבות ונרחבות הנקבעות בהתאם לחומרת העבירה שהתרחשה.

להלן שלושת סוגי התוצאות האפשרויות:

 1. חבלה רגילה
 2. חבלה של ממש
 3. תאונת דרכים קטלנית

כל חבלה טומנת בחובה ענישה שונה בהתאם לחומרתה, החל משלילת רישיון הנהיגה, קנסות כספיים, מאסר על תנאי ועד למאסר בפועל לפרק זמן ארוך. 

במקרה בו נפתח נגדכם הליך פלילי בגין עבירת תנועה, היוועצו בהקדם האפשרי עם עורך דין תעבורה המנוסה בתיקי תאונות דרכים. זכרו כי כל אחד מאיתנו עשוי למצוא עצמו מעורב בתאונת דרכים לרבות: אנשים נורמטיביים ושומרי חוק. לאור האמור, אל תמעיטו בחשיבות הדבר, תיק תעבורה הינו תיק פלילי לכל דבר ועניין. 

בחירת עורך דין תעבורה לייצוג משפטי, כיצד?

אם קיבלתם דו"ח מסוג הזמנה לדין, או שמא אתם מעוניינים להישפט בגין עבירת תנועה שיוחסה לכם, מומלץ לבחור עורך דין תעבורה לפי הקריטריונים הבאים:

 • מקצועיות – על עורך הדין להיות מנוסה ואף להביע בקיאות בדיני התעבורה השונים.
 • בחירה לפי תחום העיסוק – מומלץ כי עורך דין יהיה בעל התמחות בתחום התעבורה בלבד.
 • הצלחות – בקשו לראות תיקים הדומים ל- שלכם בכדי לבחון את הצלחותיו של עורך הדין.
 • פגישת ייעוץ – הקפידו לבקש פגישה ראשונית טרם קבלת ההחלטה בעניין הייצוג וזאת במטרה לקבל רושם ראשוני ואינדיקציה בנוגע להמשך היחסים ביניכם בתיק. 

לאור האמור, אם קיימת לכם בעיה תעבורתית לרבות: התמודדות מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, ריבוי נקודות, או  דו"חות מסוג הזמנה לדין, עו"ד תעבורה יערית אוליאל – בוגרת הפקולטה למשפטים, מכירה את המערכת המשפטית משני צידי המתרס, דבר אשר מקנה יתרון משמעותי לכלל לקוחותיה לאור היכרותה העמוקה עם מערכת המשפט. 

תחום עיסוקו של עורך דין תעבורה

תחת תחום עיסוקו של עורך דין המתמחה בתחום התעבורה, ניתן לראות תיקים מהסוגים הבאים:

 • נהיגה בשכרות
 • נהיגה בפסילה
 • נהיגה תחת השפעת סמים
 • חישוב נקודות, משרד הרישוי
 • נהיגה במהירות מופרזת
 • מכון רפואי לבטיחות בטיחות
 • דו"חות תנועה
 • תאונות דרכים

תחום התעבורה הינו תחום רחב היקף, ניתן לראות כי בתי המשפט לתעבורה במהלך שנה אחת דנים ב-למעלה מ100,000 תיקים שונים ומגוונים בדרגת חומרתם. עם השנים, התרחשותן של תאונות הדרכים בישראל נהפכו לשגרה יום יומית עצובה וכאובה. לאור ריבוי ביצוע עבירות תעבורה שונות, משרד הרישוי החליט על רישום נקודות לצד דו"חות התנועה, בכדי לאתר נהגים רצידיוויסטים (מועדים) ובכך לנסות ולמנוע את הקטל בכבישים. נהג בעל ריבוי עבירות, עשוי לבצע אמצעי תיקון הכוללים קורסי נהיגה, מבחן עיוני ומעשי, מבדקים במרב"ד ואף ענישה הכוללות קנסות כספיים, שלילת רישיון ואף מאסר בפועל מטעם בית המשפט לתעבורה. 

עורך דין המתמחה בתחום התעבורה, עשוי לסייע לכם בידיעת זכויותיכם ובכך לסייע לכם לבחור באפיק הפעולה הטוב והנכון ביותר עבורכם.

המלצותיו של עורך דין תעבורה בעניין דו"חות תנועה 

בעלי רישיון נהיגה? אתם עשויים למצוא את עצמכם מתמודדים עם דו"ח תנועה בגין עבירות תנועה, בין אם זה מתום לב או שמא בכוונה תחילה. במסגרת ביצוע עבירות תנועה, עשוי הנהג למצוא את עצמו בפני קנס כספי, רישום נקודות למרשם התעבורתי ואף לפסילת רישיון הנהיגה שלו לפרק זמן מוגדר. 

בעת קבלת דו"ח תנועה, קיימות בפי הנהג שלוש אפשרויות:

 1. תשלום הדו"ח – תוך 90 ימים מיום המצאתו.
 2. בקשה לביטול הדו"ח – תוך 30 ימים מיום המצאתו.
 3. הגשת בקשה להישפט – תוך 90 ימים מיום המצאתו. 

חשוב לדעת כי נהג המעוניין להגיש בקשה להישפט/בקשה לביטול הדו"ח, לא ישלם את הדו"ח הנוכחי. תשלום דו"ח התנועה יהווה הודאה באשמת ביצוע העבירה המיוחסת, ועל כן אין לשלומו במקרה בו מעוניין הנהג לבטלו או שמא להגיש ערעור בגינו.

אם בכל זאת מעוניין הנהג בתשלום הדו"ח, אנו ממליצים לבדוק טרם התשלום את מצב מספר הנקודות במרשם התעבורתי. חשוב לדעת כי ריבוי עבירות עשוי להביא לפסילת רישיון הנהיגה של הנהג הנאשם. 

יצירת קשר מהירה