עורך דין לתביעות לשון הרע

בניהול תביעות לשון הרע, חשוב – במיוחד, יותר מבכל הליך אחר – לבחור עורך דין לשון הרע שזה תחום עיסוקו המרכזי.

תביעות לשון הרע שונות במהותן – בתכליות ובדרך ההתנהלות – מהליכים אחרים

מבחינת בעל-הדין – כלל לא משנה אם תובע או נתבע – ההשתתפות בתביעת לשון הרע כצד להליך, מייצרת מציאות מורכבת. בדרך-כלל, לא מדובר רק במלחמה על כסף, מדובר במלחמה על הכבוד. הצד התובע נלחם על שמו הטוב, והצד הנתבע נלחם על זכותו להתבטא בחופשיות; בעבור שניהם – וכך גם לפי בית-המשפט העליון – מדובר במלחמה על הזכות הבסיסית ביותר לכבוד. שכן גם הזכות לחופש ביטוי וגם הזכות לשם טוב, נגזרות מהזכות העליונה לכבוד. 

כשזו נקודת המוצא, ההליך המשפטי בהתאם לחוק איסור לשון הרע שונה מכול הליך אחר; זהו הליך רווי רגשות ותחושות, ובתוך-כך השיקולים ה"הגיוניים" (לכאורה) לא תמיד מכריעים. כך למשל, לא פעם תובעים לפי חוק איסור לשון הרע, מוכנים להוציא סכומי כסף משמעותיים – בידיעה שהסכומים לא ישובו אליהם – כדי לזכות בתיקון; בין אם על דרך התנצלות (במסגרת פשרה) ובין אם על דרך פרסום תיקון בהתאם להוראות החוק. ובאותה התורה בדיוק, ישנם נתבעים שלא מוכנים בשום פנים ואופן להתנצל, הגם שברור להם שהסירוב עתיד להביאם לשלם (והרבה) בכסף מזומן. כאלו הן תביעות לשון הרע; מהפשוטות ביותר, ועד הסבוכות ביותר.

מעבר לזה, תביעות לשון הרע מתנהלות לפי הלכות פסוקות – ביחס לסדרי הדין ודיני הראיות – שמייצרות מציאות-דיונית שונה ביחס להליכים אחרים. 

אז מה הייתרון של בחירה בעורך דין לשון הרע שזה באמת תחום עיסוקו? יותר מיתרון אחד:

הניסיון והמיומנות משפיעים על האמון ועל הכימיה בין בעל-דין לבין עורך דין לשון הרע

עורך דין לשון הרע מנוסה ומיומן שניהל כמות משמעותית של תיקים, ידע לשקף לך את מצב הדברים עוד לפני תחילת ההליך; לשאול את השאלות הנכונות, לחדד את הנקודות הטעונות חידוד ולבסוף לשרטט עבורך מערך סיכונים וסיכויים שיאפשר לך לבחור נכון (ויש הרבה מה לבחור). 

האמוציות המאפיינות תביעות לשון הרע, מייצרות לא פעם חרדה של ממש אצל בעלי-הדין; וקשה שלא להבין זאת. הרי מעבר לחשש מפני הוצאות כספיות משמעותיות, בהחלט מפחיד להפסיד את כבודך; בהחלט מפחיד שישנה אפשרות שבית-המשפט יחייב אותך לפצות אדם שלדעתך הוא שטן עלי אדמות, ובהחלט לא פשוט לעכל את האפשרות שבית-המשפט יקבע שמי שהשמיץ אותך בפראות ומתוך רצון להזיק לך, עשה כן בתום-לב. 

עורך דין לשון הרע שמסוגל להסביר בצורה ברורה ללקוחו בפני מה הוא ניצב, יכול לתמוך בלקוח ולאפשר ללקוח להניח את מעמסת ניהול ההליך על כתפי עורך הדין. בתוך-כך, עורך דין לשון הרע מנוסה – ורק אחד שכזה – מסוגל לתכנן את ניהול ההליך עוד משלביו הראשונים; להכין את המסמכים הדרושים, לכוון את בעל-הדין בנוגע להבאת הראיות, ולהפוך את המהלך המורכב מנטאלית, למעט פחות מורכב. 

ובכל זאת, איך אדע במי לבחור? כמה נקודות מנחות

משרדי בוטיק שזה תחום עיסוקם המרכזי (אם לא היחיד)

כל אחד יכול להציג את עצמו כ"מומחה", ולך כלקוח אין יכולת לבחון האם ההתהדרות העצמית קשורה במציאות, או שמדובר באקט שיווקי ריק מתוכן.

עצם העיסוק אך ורק בלשון הרע (או כתחום מרכזי במיוחד) עוד לא הופך עורך דין לעורך דין לשון הרע, ובוודאי שלא למומחה שמתאים בדיוק בשבילך. עם זאת, לו משרד עורכי-דין מציג את עצמו כמשרד עורכי דין לשון הרע, באמת עוסק בייצוג בתיקי לשון הרע כתחום מרכזי, ומצליח לשרוד, יש בזה אינדיקציה שיכולה ללמד על ניסיון ופיתוח מיומנות. סביר להניח שעורך דין לשון הרע שעוסק רק בתחום הזה, יהיה בקיא ומיומן יותר ממי שעוסק גם בהליכים פליליים, גם בהוצאה לפועל, גם בדיני משפחה, גם בדיני עבודה וגם בלשון הרע. 

בסופו של דבר, מדובר בתחום ייחודי, מורכב ודינאמי מאוד. ולכן, אין תחליף אמיתי לעיסוק היום יומי בייצוג תובעים ונתבעים בלשון הרע. מידי כמה שבועות (לכל היותר חודשים) מתרחשים שינויים (גם אם מינוריים) בדין החל; בעיקר בהתחשב בעובדה שמצויים אנו בעיצומה של מהפכה בזרימת-המידע, שמביאה את עולם המשפט לרדוף אחר ההתפתחויות הטכנולוגיות. עורך דין לשון הרע שעוסק בתחום מידי יום, סביר שיכיר את השינויים וההתפתחויות; ומי שעוסק בעוד 10 תחומים נוספים, סביר פחות שיצליח לעמוד בקצב.

מעבר לזה, כאמור, סדרי הדין המיוחדים ודרכי הבאת הראיות הייחודיות לתביעות לשון הרע, גורמות לך שהתביעה יכולה להתנהל בצורה שונה לגמרי מתביעות אחרות. לכן, מי שיבחר עורך דין שאינו עוסק בתחום דרך-קבע – ויתמודד מול עורך דין לשון הרע מיומן – ממש מקטין את סיכויי הצלחתו בניהול ההליך. 

לא פעם נכנסו לבית-המשפט עורכי דין מעולים – ממשרדי ענק ומהשורה הראשונה ממש – אך חסרי ניסיון בניהול תביעות לשון הרע; והתוצאות (לצערם של לקוחותיהם) בהתאם. 

בחרו אדם, לא רק עורך דין

הכימיה בין עורך דין לבין לקוחו קריטית; אולי המשתנה החשוב ביותר בכל התקשרות מתמשכת. כשמדובר בכימיה בין עורך דין לשון הרע לבין לקוחו, הדברים נכונים במיוחד. מלכתחילה, תביעת לשון הרע – ככל תביעה – יכולה להימשך חודשים ארוכים (בנימה אופטימית) או שנים אחדות (בנימה ריאלית). וכשמדובר בסכסוך כה אמוציונלי בעבור בעל-הדין, חשובה במיוחד הכימיה בינו לבין עורך דין לשון הרע; שאמון על ייצוג האינטרסים שלו, ואמור לצעוד איתו דרך ארוכה עד להגעה למטרה המיוחלת.

חפשו אחר נתונים אובייקטיביים

נתונים אובייקטיבים אינם רק פסקי דין; הרי כמות אדירה של תיקי לשון הרע מסיימים בפשרה חסויה, ותיקים נוספים מתנהלים תחת חיסיון. אך עורך דין לשון הרע שבאמת עוסק בתחום, יכול – גם מבלי להפר חיסיון – להצביע על הליכים בהם לקח חלק, ועל הישגיו המוכחים בהתאמה. 

מעבר לסיפוריו של עורך הדין, ישנן חברות דירוג בינלאומיות ואובייקטיביות במהותן (דוגמת BDI

ו-DUNS100). שתי חברות הדירוג הבינלאומיות ייחדו קטגוריה ספציפית לעורך דין לשון הרע. הדירוגים, לפי חברות הדירוג, מושפעים איכות לקוחות המשרד, פסקי-דין משמעותיים, דעות של קולגות עורכי-דין ודעות של לקוחות המשרד. עיון בדירוגים יכול להועיל (ובוודאי לא יזיק). 

שכר הטרחה; הפיתוי לשכור ייצוג בזול עלול לעלות ביוקר

נניח בצד את הקלישאה לפיה הקונה בזול ישלם ביוקר, ונביט למציאות בעיניים: שוק עריכת הדין הוא שוק חופשי, במסגרתו המחירים נקבעים בהתאם לביקוש והיצע. בהתאמה, האם עורך דין לשון הרע שיש ביקוש לשכור את שירותיו בעבור שכר מכובד וקבוע מראש, יסכים לעבוד (למשל) רק על בסיס אחוזים מהזכייה? ספק. 

ברור שלא כל עורך דין שדורש סכום מופרך ומופרז, מלמד על עצמו כי הוא עורך דין לשון הרע מהשורה הראשונה. אך לו עורך דין לשון הרע בעל שם לא מוכן להתפשר על שכר טרחה מכובד וראוי, סביר להניח שיש לו די עבודה בתחום (מה שמלמד על ניסיון ועל מיומנות, החשובים מאין כמותם). 

ישנם עוד מרכיבים חשובים ביותר בבחירת עורך דין לשון הרע; אך אלו המרכזיים. חפשו את האדם שמאחורי התואר "עורך-דין"; בחרו במי שתוכלו לראות עצמכם צועדים עמו דרך ארוכה; שאלו את השאלות הנכונות, זו לא בושה; והתעקשו לבחור רק במי שבאמת עוסק בתחום. זה העיקר.  

יצירת קשר מהירה