נעצרת? קבל עצות זהב מעורך דין מעצרים

אנחנו יודעים להעריך את החירות רק כשהיא נשללת מאיתנו.

הזיעה הקרה שעוטפת כל אדם במיוחד אם מדובר במעצר ראשון בחייו, המבין כי הוא עומד להיעצר והפחד מהלא נודע מובנים ביותר. אפשר ורצוי להתמודד איתם על ידי הבנה של ההליך הפלילי ובקיאות בהליכי החקירה והמעצר הצפויים.

כמובן שיש לזכור כי מעצר לצורכי חקירה נועד לאפשר קיומה של חקירה פלילית מבלי שהחשוד יסכל אותה או יפגע בה בכל דרך ואין זה אומר בהכרח כי יוגש נגדו כתב אישום. אך יחד עם זאת, יש להקפיד ולוודא כי הוא יקבל את מלוא זכויותיו על ידי המשטרה ורשויות אכיפת החוק.

לכן, מומלץ לכם להכיר, לגזור ולשמור את כללי הזהב הבאים, אם אתם מוזמנים לחקירה במשטרה וחוששים ממעצר צפוי:

רוצו להתייעץ עם עורך דין מעצרים  בהזדמנות הראשונה

ייעוץ עם עורך דין מעצרים הבקיא ומנוסה בייצוג בהליכי מעצר לפני חקירה במשטרה, הוא הדבר הכי חשוב שצריך לעשות. זכרו- הייעוץ הוא דיסקרטי ותחת חיסיון מקצועי ולכן, זהו השלב "לשפוך את הלב" לשתף במחשבות, בחששות ובעיקר בראיות. עורך דין מעצרים מנוסה יידע להרגיע אותכם ולהסביר לכם איך להתנהג בחקירה במשטרה, מה כדאי להדגיש ומה אסור לספר. ולא, אתם ממש לא חייבים לספר לחוקר את כל האמת, גם לא חלק ממנה. לכל חשוד עומדת הזכות שלא להפליל עצמו בחקירה פלילית במשטרה, כך גם לכם.

קיבלתם שיחת טלפון מהמשטרה דווחו לעורך דין הבקיא בדיני מעצרים

לא כל עורך דין מבין בדיני מעצרים, כשם שלא תתייעצו עם רופא שיניים במקרה של דרבן בעקב כך לא תתייעצו עם עורך דין שאינו עורך דין מעצרים. חירותכם היא שמונחת על הכף, אל תהמרו עליה. עורך דין מעצרים ידע בקלות להעריך האם שיחת הטלפון שקיבלתם זה עתה מהמשטרה עלולה להוביל לחקירתכם תחת אזהרה, או שמא מדובר בעדות פתוחה. עוד ידע עורך מעצרים להעריך מה הסיכוי שתעצרו מייד עם סיום החקירה וכך יוכל לשרטט עבורכם את כל התרחישים האפשריים ויסייע בידיכם להערך אליהם בתבונה.

בחדר החקירות הסכימו להצעה להתייעץ עם עורך דין מעצרים

אם עד כה, לא פעלתם בהתאם להמלצות הנ"ל, השיבו בחיוב להצעת החוקר לאפשר לכם להיוועץ בעורך דין מעצרים. זו בעצם ההזדמנות האחרונה שלכם להימנע מטעות גורלית בלתי הפיכה. חדר החקירות הוא מקום מאד מאיים במיוחד לאדם הנורמטיבי שלא נחקר מעולם בחייו ומולו יושב חוקר מיומן. הפער ביניכם הוא עצום ודרמטי וכדי לצמצמו כדאי שתקבלו כלים וטיפים מעורך דין מעצרים מנוסה. ולא! הסכמתכם לייעוץ משפטי אינה מעידה על אשמתכם כמו שסבורים בטעות מרבית האנשים. אלא, נועדה לשמור עליכם ולהעניק לכם כלים וידע. זכרו – כמעט תמיד יכול הייעוץ המשפטי שקיבלתם מעורך דין מעצרים לקצר את ימי המעצר ולהוביל לשחרורכם ולעיתים גם לסגירת התיק.

במהלך החקירה חזרו כמו תוכי על היעוץ שקיבלתם מעורך דין מעצרים

בחדר החקירות ישב מולכם חוקר מיומן, אולי אפילו שניים. הם "ישחקו אותה" החוקר הטוב והחוקר הרע, ינסו להפעיל עליכם מניפולציות שונות, יבטיחו לכם שהתיק נגדכם ייסגר, אם רק תספרו את האמת. ינסו להראות לכם שבמקרים אחרים אנשים השתחררו והלכו הביתה כי שיתפו פעולה בחקירה. זכרו: לחוקרים אין באמת סמכות לסגור את התיק שלכם או לשחרר אתכם בתום החקירה. לכן, אל תתפתו להבטחותיהם. פעלו בדיוק אבל בדיוק בהתאם לייעוץ המשפטי שקיבלתם  מעורך דין המעצרים שנועצתם בו קודם לחקירתכם.

אם השתחררתם לחלופת מעצר אל תפרו את התנאים, אז גם עורך דין מעצרים יתקשה להצילכם

אם נעצרתם ושוחררתם לחלופת מעצר, בין אם המדובר בחלופת מעצר בהליכי החקירה "מעצר ימים" או בחלופת מעצר לאחר שהוגש נגדכם כתב אישום, "מעצר עד תום ההליכים", עליכם להקפיד על קיום מלוא תנאי השחרור קלה כחמורה. משטרת ישראל שולחת סיירים מטעמה לבדוק את קיום התנאים. הפרתם, עלולה בסבירות מאד גבוהה להוביל למעצרכם המחודש, לחילוט ערבויות שהופקדו כתנאי לשחרורכם והסיכוי שלכם להשתחרר מחדש לחלופת מעצר קלוש.

ובעיקר דעו מה לא לעשות בחקירה

  1. אל תתחכמו ואל תעצבנו את החוקרים. זה גם לא הזמן להתנשא מעליהם. זכרו: החוקרים בסה"כ ממלאים את מלאכתם, מבחינתם, החקירה שלכם היא מטלה שגרתית הם לא "תופרים תיקים" וככל שתבואו מוכנים ורגועים לחקירה, כך תצלחו את החקירה הפלילית בשלום.
  2. אסור להקליט את החקירה, אל תשבשו את החקירה ואל תנסו לדבר עם עדים אחרים. אם תעשו זאת זו תהיה עילת מעצר מצויינת לבקש את המשך מעצרכם.
  3. אל תישברו, אל תתפתו להבטחות, אל תאמינו. חקירה פלילית טובה נועדה "לשבור" את רוחכם גם בדברי חנופה או מחמאות. היצמדו לייעוץ המשפטי שקיבלתם מעורך דין מעצרים ותבדקו היטב שכל מה שציינתם בעדותכם נרשם כהלכה.
  4. כל עוד אתם בתחנת המשטרה, התנהגו כאילו אתם בבית האח הגדול, מצולמים ומתועדים. אם יצאתם להפסקה והתיישבתם בספסל ולצידכם "אזרח". ייתכן שמדובר במדובב או בחוקר שאינו על מדים. בקיצור – בתחנת המשטרה או בתא המעצר, אין חברים. שקלו כל מילה שיוצאת מפיכם.

לסיכום

רק עם סיום החקירה הפלילית יחליט הקצין האחראי עליה האם לשחרר אתכם או לבקש את הארכת מעצרכם, למחרת בדיון בבית המשפט. אם הוחלט על הארכת המעצר בקשו לשוחח בדחיפות עם עורך דין המעצרים שלכם, עדכנו אותו בפרטי החקירה, בגרסתכם. הוא צריך לדעת כל פיסת מידע כדי להתכונן היטב לדיון המשפטי שיתקיים בעניינכם. עזרו לו לעזור לכם.

אכן, זימון לחקירה במשטרה עלול להוביל למעצר. זה מפחיד אבל יש דרך להתמודד עם זה. אם תפעלו ותיישמו את עצות הזהב האלה, מצבכם יהיה בהכרח טוב יותר ועורך הדין שלכם יוכל לשפר את מצבכם בהמשך.

בהצלחה.

יצירת קשר מהירה