עורך דין הוצאת דיבה

קודם לכל, נרדד את הקרקע: "הוצאת דיבה" במשפט הישראלי (במובחן מהמשפט העברי שאין לו משמעות מחייבת בדין נכון לעת הזו) הוא ביטוי מקביל ל"לשון הרע"; למעשה, החקיקה הישראלית עושה שימוש ב"לשון הרע" ולא ב"הוצאת דיבה". אך העירוב בין התרבות, המשפט וההלכה היהודית, הפכו את הביטוי "הוצאת דיבה" לביטוי שגור (הגם שמשמעו שונה במשפט העברי); אפילו במסגרת פסקי דין (מופיע יותר מ-1,400 פעמים בפסקי דין פומביים). 

קיצור של דבר, החשוב הוא להבין שלעניין החוק הישראלי "הוצאת דיבה" היא למעשה "פרסום לשון הרע". 

אם כן, מי הוא עורך דין הוצאת דיבה? מה הופך אותו לכזה? כיצד ניתן לבחון זאת? 

ככלל, מקצוע עריכת הדין אינו מחולק לתחומי מומחיות מוגדרים ומובהקים; בשונה ממקצוע הרפואה למשל (שם, רופא ילדים לא יכול – פשוט לא רשאי – לבצע ניתוח מוח). לכן, ככלל, כל עורך דין רשאי לייצג בכל הליך משפטי. 

אך בפועל, עולם המשפט מחולק בהחלט לתחומי עיסוק מוגדרים ומובהקים; ולמעשה, שוק עריכת הדין מחולק ל-3 סוגים (בצורה כללית במיוחד): (א) משרדי בוטיק לפי תחומי עיסוק; (ב) עורכי דין יחידים שעוסקים בכל; (ג) משרדי עורכי דין ענקיים בגודלם, שתיאורטית מסוגלים לייצג בכל תיק.

עורך דין הוצאת דיבה – שבאמת עוסק בתחום מידי יום – בדרך כלל יימצא במשרדי בוטיק שעוסקים בנישות ספציפיות בעולם המשפט (לעיתים 2-3 נישות כאמור, אך בוודאי לא 20 תחומי עיסוק). כמובן, גם במשרדים ענקיים ניתן למצוא עורך דין הוצאת דיבה מנוסה, אך המחירים אסטרונומיים (ככלל, חיוב לפי שעה, שיכול להגיע בתיק ליטיגציה פשוט ביותר ל-6 ספרות); ולמרות איכות המשרד כולו, קשה להבין מה מידת העיסוק והמומחיות בהוצאת דיבה באופן ספציפי. 

עורך דין הוצאת דיבה מנוסה ומיומן, וודאי יציג את עצמו ככזה. אך למרבה הצער, כל אחד יכול להציג את עצמו כראות-עיניו; וכלקוח, נכון – ומתחייב – לבחון נתונים אובייקטיביים. למשל, חברות הדירוג הבינלאומיות (duns 100 ו-BDI) בחרו לדרג באופן ספציפי עורך דין הוצאת דיבה, במסגרת הדירוג "לשון הרע". לפי חברות הדירוג, הדירוגים תלויים בהמלצות של עורכי דין מתחרים, בהמלצות של לקוחות, בפסקי דין חשובים ומשמעותיים ואפילו באיכות הלקוחות המיוצגים בידי עורך דין הוצאת דיבה. ביקור באתרי חברות הדירוג, יעזור לקבל מושג על עורך דין הוצאת דיבה שבדעתך לשכור. 

מדוע קריטי לבחור עורך דין הוצאת דיבה שזה תחום עיסוקו העיקרי?

ראשית, מדובר בתחום מתפתח, מורכב ומשתנה. עורך דין הוצאת דיבה חייב להיות בקיא ברזי הטכנולוגיה, ובדרך הפתלתלה בה המשפט "רודף" אחרי התפתחות הטכנולוגיה. חוסר בקיאות – גם הקטן ביותר – יכול להוביל להגשת תביעת דיבה שגויה שתידחה ותוביל לחיוב הלקוח בהוצאות. עד כדי כך. 

מעבר לזה, תביעות לשון הרע מתנהלות בצורה שונה מתביעות אזרחיות רגילות. סדרי הדין ודרכי הבאת הראיות שונים (גם לעניין צווים זמניים וצווי ביניים, גם לעניין ניסוח כתבי הטענות וגם לעניין דרכי הבאת הראיות וסדר הבאת הראיות). 

לפיכך, בחירה בעורך דין הוצאת דיבה מיומן ומנוסה, עשויה להגדיל את סיכויי ההצלחה בניהול ההליך; ומלכתחילה, עורך דין הוצאת דיבה כאמור יכול גם לחסוך הרבה משאבים וכאב-לב, באמצעות חוות-דעת שתסביר האם בכלל נכון להגיש תביעה? האם נכון לנהל הגנה לוחמנית? או שמא נכון יותר לשאוף לפשרה איכותית. 

נוסף על כל אלו, תביעות לשון הרע והוצאת דיבה מאופיינות בריבוי אמוציות. בסופו של דבר, מדובר בסכסוכים טעונים; לעיתים מלחמה על הכבוד ממש. 

בראי כל אלו, בחירת עורך דין הוצאת דיבה מוביל בתחומו, יכולה לעשות את ההבדל בין ניהול הליך כושל וטראומתי לבין ניהול הליך מוצלח ויעיל. וחשוב להדגיש: ההמלצה היא לאו דווקא לבחור במשרד עורכי דין גדול ומוכר בשמו, אלא לחפש עורך דין הוצאת דיבה שחי את התחום ובקיא בכל פסיק שמתחרש בו. שכן לא חסרות דוגמאות על הליכים בהם עורכי דין מעולים – מנוסים ובעלי שם – שאינם עוסקים בתחום, מצאו את עצמם נבוכים אל מול עורך דין הוצאת דיבה שזה באמת תחום עיסוקו. 

לקראת סיום, נכון לגעת בנקודה נוספת: שכר הטרחה

אמנם תביעות לשון הרע והוצאת דיבה משתייכות למטריה הכללית של דיני הנזיקין; אך לא מדובר בתביעת נזיקין "רגילה". סכומי הפיצוי שנפסקים בתביעות לשון הרע, נמוכים משמעותית מסכומי הפיצויים שנפסקים בתביעות בגין נזקי גוף למשל. האם זה ראוי? לא בטוח; אך בטוח שזה המצב בשטח. 

לכן, מודל ההתקשרות המוכר לפיו עורך דין נזיקין מקבל את שכרו על בסיס אחוזים מסכום הזכייה, ממש לא מקובל בתחום; ועורך דין הוצאת דיבה שיסכים לקבל את שכרו על בסיס אחוזים בלבד, הוא אירוע נדיר ביותר (במיוחד כשמדובר בתביעות דיבה נגד אנשים פרטיים, שאיתנותם הכלכלית אינה מוכחת). 

קל להבין מדוע: מדובר בשוק חופשי, בו המחירים נקבעים בהתאם לביקוש והיצע. ואם עורך דין הוצאת דיבה אינו זקוק לעבודה באופן נואש (כלומר, הביקוש לשירותיו גבוה), סביר מאוד להניח שאלא אם מדובר במקרה נדיר ביותר, עורך דין הוצאת דיבה לא יסכים לקבל את שכרו רק על בסיס אחוזים מהזכייה הפוטנציאלית. 

לעיתים, עבודתו של עורך דין הוצאת דיבה נראית מהצד כפשוטה; ומשפטים דוגמת: "מה הבעיה? כל מה שאמרתי אמת", או "זה תיק קל, כל מה שאמרו עלי זה שקר" נשמעים לרוב. 

בכל הכבוד, מדובר בשטויות. אין תיק לשון הרע קל ובטוח; ועורך דין הוצאת דיבה שבאמת עוסק בתחום, יסביר זאת מייד. הגישות בין בתי-המשפט השונים אינן אחידות (החוכמה היא להכיר את הגישות, ואת השוני ביניהן), וה"אמת" שניתן להוכיח בין כתלי בית-המשפט, אינה חופפת בהכרח ל"אמת" כפי תפיסתך. ומעל לכל אלו, "אמת" או "שקר" מלכתחילה אינם חזות הכול. 

מעבר לזה, ליווי איכותי ומקצועי מטעמו של עורך דין הוצאת דיבה, מחייב הבניית אסטרטגיה משפטית מתחילת ההליך, יכולות להכיל את הסיטואציה האמוציונלית בצורה נעימה, וחשוב לא פחות נדרשות יכולות כתיבה וליטיגציה מעולות.

לכן, העצה ברורה: אסור להסתנוור משכר טרחה זול; בסבירות גבוהה, לעלות הנמוכה יש מחיר שיקבל ביטוי במהלך ניהול ההליך. לכן, טוב לבחור עורך דין הוצאת דיבה לפי איכותו המקצועית, לפי הישגיו ולפי הכימיה בינך לבינו, ולא לפי שכר הטרחה. 

יצירת קשר מהירה